Denník SME v článku o „Ficovej dodávke“ manipuloval s faktami

Autor: Erik Tomáš | 9.11.2011 o 12:56 | (upravené 9.11.2011 o 16:28) Karma článku: 10,72 | Prečítané:  3223x

Denník SME v dnešnom  vydaní  v článku pod názvom „Fico požičal ochranke dodávku"  zavádzal svojich čitateľov.  Dôvodom bola  nepresná informácia poskytnutá Ministerstvom vnútra SR, ale aj neprofesionálne konanie autorky  Márie Mihálikovej, ktorá nepoužila oficiálne stanovisko strany Smer - SD k tejto téme (viď príloha č.1).  Výsledkom bol článok,   z  ktorého sa čitatelia dozvedeli, že predseda strany Smer - SD R. Fico údajne vymenil služobnú limuzínu Audi A8 za stranícke auto Volkswagen Multivan,  čo má byť len marketingovým ťahom pre voličov. Podporovať túto konštrukciu má aj informácia, že ochrankára sa vzdať odmietol.

Toto vyprodukoval denník SME a teraz realita. Strana Smer - SD, pripomínam nie prvýkrát zapožičala Úradu na ochranu ústavných činiteľov  MV SR vlastné vozidlo Volkswagen Multivan, pričom nešlo o žiadnu marketingovú výmenu za služobné vozidlo Audi A8,  ktorú R. Fico ako podpredseda parlamentu naďalej pri oficiálnych príležitostiach využíva. Dôvod bol absolútne pragmatický - skĺbiť praktické a zákonné požiadavky. R. Fico a jeho tím počas volebne kampane už štandardne  využíva viackapacitné  vozidlo na porady počas presunov, ale zároveň podľa zákona musí toto vozidlo šoférovať  policajt  z Úradu na ochranu ústavných činiteľov MV SR. Keďže  strana Smer -SD nechcela o auto žiadať spomínaný štátny úrad, ponúkla svoje  s tým, že uhradí všetky náklady spojené s  jeho prevádzkou. Ministerstvo vnútra SR logicky  túto ponuku akceptovalo. Išlo o riešenie, ktoré spĺňa požiadavky zákona a zároveň štátu šetrí prostriedky. Denníku  SME sa aj tento prístup, ktorý by mal byť pozitívnym príkladom pre iné politické strany podarilo kriticky otočiť proti strane Smer -SD. Ministerstvo vnútra SR sa za nepresnú informáciu ospravedlnilo (viď príloha č.2). Dokáže to aj denník SME?

 

Erik Tomáš
riaditeľ Komunikačného odboru  Smer-SD

 

Príloha č.1

Oficiálne stanovisko strany Smer-SD k výpôžicke auta Úradu na ochranu ústavných činiteľov:

Nestalo sa tak prvýkrát, čo strana Smer - SD uzavrela s Úradom na ochranu ústavných činiteľov MV SR túto pre štát výhodnú dohodu o výpôžičke auta.  Ide o skĺbenie praktických dôvodov a zákonných požiadaviek. Predseda Smeru - SD a podpredseda parlamentu R. Fico môže využívať toto viackapacitné vozidlo na pracovné porady počas presunov a zároveň je toto vozidlo vedené šoférom Úradu na ochranu ústavných činiteľov, tak ako to vyžaduje zákon. Auto najprv prešlo bezpečnostnou kontrolou tohto úradu a všetky náklady súvisiace s jeho prevádzkou hradí strana Smer -SD, čiže štát to nestojí ani korunu. Naopak výrazne sa v tomto období obmedzí využívanie štátneho služobného vozidla, ktoré ma R. Fico ako podpredseda NR SR pridelené.

 

                                                                                                                                                             E.Tomáš

Príloha č.2

 

Ministerstvo vnútra

Slovenskej republiky

 

Pre:                            Mediálny okruh

Od:                             Gábor Grendel

                                    Komunikačný odbor kancelárie ministra vnútra       

                              

Dátum:                       9.11.2011

Počet strán:              1

Vec:                            vyhlásenie

 

 

Komunikačný odbor  Kancelárie ministra vnútra  včera na otázku denníka SME uviedol nepresnú informáciu, podľa ktorej podpredseda NR SR Robert Fico požiadal o výmenu vozidla Audi  A8 na Volkswagen Multivan. V skutočnosti nešlo o výmenu ale o zaradenie tohto auta do vozového parku Úradu na ochranu ústavných činiteľov.  Keďže išlo o bezplatné zapožičanie, ktoré pre štát neznamená žiadne náklady, ministerstvo s takýmto zapožičaním súhlasilo. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?