Nájdi rozdiely – nová hra denníka SME

Autor: Erik Tomáš | 12.7.2011 o 9:26 | (upravené 12.7.2011 o 11:38) Karma článku: 11,21 | Prečítané:  13210x

Denník SME vo svojom vydaní v sobotu 9.7.2011 pripravil pri príležitosti prvého výročia pôsobenia novej vládnej garnitúry rozhovory s premiérkou Ivetou Radičovou a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Čitateľ logicky očakával, že zo strany redakcie pôjde o prirodzenú a svojim spôsobom exkluzívnu snahu ponúknuť pohľady lídrov oboch politických táborov na prvý rok vlády Ivety Radičovej. Nedočkal sa a ani sa dočkať nemohol, lebo denník SME zjavne takýto cieľ nemal. Usvedčuje ho jeho postup. Dvojaký meter sa akoby stával už pracovnou metódou tohto mienkotvorného média.

 

Tak sa na to pozrime a spolu „nájdime rozdiely“ v prístupe redaktorov pri oboch rozhovoroch. V rozhovore s opozičným lídrom R. Ficom, ešte raz pripomínam na tému „Rok vlády I. Radičovej“ sa redaktori väčšinu času venujú vládnutiu R. Fica, pričom sa pýtajú na kauzy z minulého volebného obdobia, ba dokonca aj na témy, ktoré sú pomaly staršie ako nová Slovenská republika. Robia to neuveriteľne konfrontačným tónom a navyše potom, čo R. Fico už v minulosti poskytol tomuto denníku na tému svojho vládnutia dvojhodinový rozhovor. K hodnoteniu súčasnej vlády sa redaktori dostanú len okrajovo, aj to až po viacnásobnom naliehaní zo strany respondenta. Ešte tragikomickejšie však vyznieva prístup redaktorov k rozhovoru s premiérkou I. Radičovou. Nespýtajú sa na jedinú kauzu jej vlády, vôbec ju nekonfrontujú s predvolebnými sľubmi o tom ako nebudú privatizovať, nebudú zvyšovať dane, či napríklad aj s takou „ drobnosťou“, že nebude sama chodiť do diskusných relácii. Asi najťažšia otázka sa týkala politických nominácii na Úrade vlády SR, pričom redaktori s uspokojením vzali premiérkinu odpoveď, že ona jediná ich zverejnila. Ale už jej akosi zabudli pripomenúť , že tak urobila až po tom, čo bola usvedčená z klamstva, keď tvrdila, že „na Úrade vlády žiadne politické nominácie nie sú a neboli.“ Ešte aj pri top téme týchto dní – pôžička Grécku a euroval - redaktori doslova ako politickí súperi tlačia R. Fica k zodpovednosti, ale I. Radičovej , ktorá ako premiérka prirodzene nesie hlavnú zodpovednosť, sa na ňu ani nespýtali. A to už nehovoriac o populistickom zneužití tejto témy pred voľbami zo strany súčasných vládnych predstaviteľov. Vyvrcholením servilného prístupu redakcie bola otázka, či I. Radičovej nie je ľúto, že sa nestala prezidentkou SR.

Denník SME bol v minulom volebnom období tvrdým kritikom postoja R. Fica k niektorým médiám. Zo strany R. Fica i strany Smer- SD došlo k viditeľnej zmene, ale ten kto si nepozametal pred vlastným prahom je denník SME. Ak tak neurobí už aj tak krehké profesionálne vzťahy sa rýchlo rozplynú. Legitímnou otázkou po poslednom víkende však je, či to vôbec denník SME chce.

Erik Tomáš, riaditeľ Komunikačného odboru Smer-SD

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?